Yaz Bakımı

Yaz bakımı, yaz mevsiminde karşılaşacağınız kötü durumların önüne geçmenizi veya herhangi kötü bir durumdan sorun yaşamadan kurtulmanızı sağlamaktadır.

Araçlarda Yaz Bakımı Neleri Kapsar ?

⊳  Lastik

⊳  Hava filtresi

⊳ Yakıt filtresi

⊳  Akü

⊳  Klima

⊳  Motor kayışı

⊳  Radyatör

 

Lastiklerinizin hava basıncını kontrol etmelisiniz. Yazın oluşabilecek fırtınalarda, lastiğinizin yeterli dayanıklılığa sahip olup olmadığını bilmelisiniz. Ayrıca lastikler, yakıt performansınıda etkilemektedir.

 

Hava filtresinde zamanla tozlar ve bakteriler birikmektedir. Kötü kokulardan ve bakterilerden kurtulmak için yılda iki veya üç kez hava filtrenizi değiştirmelisiniz.

 

Akülerde zamanla paslanmalar görülebilir. Paslanmaların önüne geçmek için, akünün direklerini ve kablolarını kontrol etmelisiniz. Aracınızı her çalıştırmaya çalıştığınızda sorun yaşamak istemiyorsanız, akünüzün bakımlarını yaptırmalı gerekirse de değiştirilmelidir.

 

Aracınızın polen fitresini ve hava kanallarının temizliğini aksatmayın. Polen filtresi ve hava kanallarında zamanla bir sürü bakteri ve toz birikecektir. Alerjisi olan kişilerin daha çok dikkat etmesi gereklidir.

 

Motor kayışınızı asla unutmamalısınız. Yaz aylarında, sıcaklıktan dolayı motor kayışınız gevşeyip kopabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için mutlaka, motor kayışınızı kontrol etmelisiniz.

 

Radyatörünüzün soğutma sıvısı bittiğinde, hızlıca paslanmaya başlayacaktır ve radyatörünüz doğru düzgün çalışmayacaktır. Aracınızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız, radyatör bakımlarını aksatmamalısınız.