Yanlış Akaryakıt Dolumunda Ne Yapılmalı ?

Aracınıza yanlış yakıt doldurulması, aracınızda büyük bir hasara yol açabilmektedir. Yanlış yakıt dolumunda, aracınızı çalıştırmadığınız sürece korkmanıza gerek yoktur. Aracın deposu boşaltılır ve temizlenir. Bu işlem sonrasında, büyük hasarlara neden olmadan kurtulmanız mümükündür. Fakat aracınızı yanlış yakıt dolumundan sonra çalıştırmışsanız alın başınıza derdi. Aracınızın motoru, yer yer garip çalışması gibi durumlarla karşılaşmanız mümkündür. Yakıt tabancaları, yanlış bir dolumu önlemek için farklı boyutlara sahiptir ve farklı yerlerden yakıt dolumu yapılmaktadır.

 

Aracımıza Yanlış Yakıt Doldurmamak için Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

 

Aracınıza yanlış yakıt dolumu yapılsa bile, aracınız çalışmamışsa rahatça kurtulmanız mümkündür. Akaryakıt istasyonlarında size verilen fişleri kontrol etmelisiniz. Size verilen fişlerin içeriğinde, hangi yakıtın doldurulduğu yazmaktadır.

 

Aracınıza yanlış yakıt doldurmanız biraz zordur. Yakıt tabancalarının farklı boyutları bulunmaktadır. Farklı boyutlara sahip olan yakıt tabancaları, diğer yakıta sahip araçlara doldurmak zordur.

 

Aracınıza hangi yakıtı dolduracaksanız onun önünde durmalısınız.

 

Yanlış Akaryakıt Dolumunda Suçlu Kim ?

 

Yanlış yakıt dolumu, hem sizin hatanız hemde pompacının hatasından dolayı kaynaklanabilir. Siz yanlış yerde duruyorsanız hatalı siz olacaksınız. Fakat siz doğru yerde durup, pompacı yanlış yakıtı doldurmuşsa suçlu akaryakıt istasyonu ve pompacı olacaktır.