Lastik Ebatları Nedir ?

Aracınızda kullanmış olduğunuz lastiklerin, aracınızın yakıt tüketimi, fren mesafesini ve sürüş konforu gibi türlü türlü meseleleri etkilemektedir. Lastik alacağınız zaman, lastiğin üzerinde yazan sayılara ve harflere göre hareket etmeliyiz. Birçok lastik çeşiti bulunmaktadır. Bu lastik çeşitlerinin her biri farklı alanlarda artıları ve eksileri vardır. Bu lastikler :

 

Yazlık Lastik : Ilımlı hava koşulları için üretilmiştir. Adı gibi en çok yaz mevsiminde kullanılmaktadır. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde, lastiğin performansında düşüş görülmektedir.

 

Dört Mevsimlik Lastik : Dört mevsime göre hazırlanmış olan lastik, karlı, çamurlu ve kaygan gibi zeminlerde çok yönlü performans sağlamaktadır. Kış mevsimde de kullanılabilir fakat kış lastiği kadar performans sağlayamamaktadır.

 

Kışlık Lastik : 7 Derecenin altındaki hava koşullarına göre özenle üretilmiştir. Adından da anlışılıcağı gibi çoğunlukla kış mevsiminde kullanılmaktadır. Yol tutuşunu ve fren gücünü maksimum seviyede sağlamak üzere üretilmiştir.

 

Lastik Ebatları Ne Anlama Gelmektedir ?

 

Üzerinde 205/55R16 yazan lastiği ele alalım :

 

205 : Lastiğin taban genişliğini göstermektedir.

55 : Lastiğin yanak genişliğini göstermektedir.

R16 : Lastiğin çapını ve jantın ölçüsün belirtmektedir.

Lastiklerin devamında yazan 91V gibi durumlarda, 91 sayısı lastiğin yük endeksini belirtmektedir.