Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kar lastiği alıcağınız zaman en dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi de lastik dişleridir. Lastik dişleri kış mevsiminde en az 4mm olmalıdır. Lastiğinizin diş derinliği 4mm ' den az ise o lastiği artık kullanmamalısınız.

 

Alıcağınız kar lastiğinin üretim tarihide önemlidir. Üretim tarihi 5 yılı aşmış lastikleri satın almamalı ve kullanmamalısınız.

 

Kış mevsiminde 4 mevsimlik lastik kullanabilirsiniz. Fakat kaygan, karlı ve çamurlu zeminlerde kış lastiğinin vericeği performansı sağlayamaz. Lastik uygulaması hakkında bilgi almak için = "Kış Lastiği Zorunluluğu"

 

Kar lastiğinizin damgalı olması gereklidir. Bir lastiğin kış lastiği olması için üzerinde M+S veya  işaretleri bulunmalıdır.

 

Kar lastikleri araçtan araca farklılık göstersede, kullanmış olduğunuz aracın markasının önerdiği lastiği kullanmaya özen göstermelisiniz. Aracınıza en uygun olan lastikleri bulabilmeniz için markanızın önerdiği lastikleri seçmelisiniz.

 

Kar lastikleri her ne kadar sizi kaygan, karlı ve çamurlu zeminlerde kaymamanızı sağlasa da, kabin sesinizi ve yakıt tüketiminizi etkilemektedir. Kar lastiğini satın almadan önce deneyimlemeli veya bilen kişilere danışmalısınız.

 

Kar lastiği alıcağınız zaman 2 adet değilde 4 adet almalısınız. 2 Adet kar lastiği kullanmanız, güvenliğiniz açısından risk oluşturmaktadır. Güvenli ve kaliteli bir yolculuk için kar lastiğin getireceği maliyetten kaçmamalısınız.