Araç Klima Temizliği

Aracınızda bulunan klimanın zamanında temizliği yapılması önemlidir. Klima temizliği için gerekli spreyler ve temizlik malzemeleri vardır...

 

Araçlarınızda klima temizliğini yapabilmeniz için önce polen filtresini sonrasında ise hava kanallarının temizliği sağlanmalıdır. Klima temizliği yapılmadığı zaman, hava kanallarında ve polen filtresinde biriken toz ve bakteri, size kötü koku olarak dönecektir.

 

Polen Filtresi Nedir/Nasıl Değiştirilir ?

Polen filtresi, dışarıdan gelen pis havayı süzmekle yükümlüdür. Pis hava süzerek, aracın içine daha temiz bir hava akışını sağlamaktadır. Polen filtresini yılda en az iki veya üç kez ya da her 25.000KM'de bir polen fitresini değiştirmelisiniz.  Peki polen filtresi nasıl değiştirilir ?

 

Polen filtresini temizlemek için veya değiştirmek için ilk olarak, polen filtresinin yerini bilmeliyiz. Genelde, araçların torpidosunun altında bulunmaktadır. Torpidoyu söktükten sonra, polen filtresini görebilirsiniz. Polen filtresini doğru bir şekilde takabilmek için hava akışının doğru yönde olduğunu bilmelisiniz. Polen filtresini temizlemek yerine, yenisini almak daha uyguna gelmektedir.

 

Hava Kanallarının Temizliği Nasıl Yapılır ?

Hava kanallarının temizliği için, aracınızı 5 dakika boyunca klorifer modunda çalıştırın. Hazırda beklettiğiniz temizleme spreylerini, kalorifer modunu kapattıktan sonra peteklerin içine doğru spreyi sıkmaya başlayın. Daha çok derine spreyi sıkmak istiyorsanız, uzun sprey başlıklarını kullanabilirsiniz. Speryinizi bir güzel peteklere sıktıktan sonra, aracınızın klimasını en düşük seviyeye getirip ve iç sirkülasyon modunu kapatarak çalıştırmalısınız. Bir bez yardımıyla dışarı atılan baktarileri temizlemeyi unutmayın. Hava kanallarının temizliğini 4 ay ile 6 ay arasında bakımını yaptırmanız, sizin için daha sağlıklı olacaktır.